Ruhsal Zekâ

Ruhsal Zeka, Dr. Muhammed Bozdağ'ın ikinci kitabı...

6686
Ruhsal Zeka Muhammed Bozdağ'ın ikinci kitabı
Ruhsal Zeka Muhammed Bozdağ'ın ikinci kitabı

Kitap Satış Noktaları

1-Genel bilgiler:

 • Kitabın Adı: Ruhsal Zekâ
 • Yazarı: Dr. Muhammed Bozdağ
 • Türü: Kişisel Gelişim
 • Yayınlayan: Yediveren İlk yayın yılı: 2000
 • Dili: Türkçe, ISBN: 978-605-5011-12-3

2-Kitabın getirdiği çözümler:

-Ruhsal Zeka… Başımıza gelen olayların sebeplerinin gözle görülmeyen metafizik boyutunu kavrayıp, ruhani derinlikten gelen ilahi yönlendirmelere uyum sağlama sanatı…

Ateş yakar, ama İbrahim aleyhisselamı neden yakamamıştır? Bıçak keser, ama İsmail aleyhisselamı neden kesememiştir? Issız çölün sessiz kuyusuna atılan kaybolur, ama Yusuf alehisselam neden bulunmuştur? Nehre bir sepette bırakılan bebek alabora olur, boğulur; ama Musa aleyhisselam nasıl Firavunun sarayının sahiline gitmiş, bulunmuş ve korunmuştur?

Nasıl olur da işler süper yolunda giderken ani bir deprem, beklenmedik bir veba hayatın akışını ters yüz eder? Nasıl olur da bir damla bebeğe, insana, anne, babaya dönüşür, yürür, iş yapar, eser üretir, iz bırakır yeryüzünde? Nasıl olur da kanadı kırık bir kargayı gizlendği çalıların arasına fıstık taşıyan bir sincap besler? Bütün bu gerçeklerin, aynı sistemin içinde yer alan bizim hayatımız yansıyan yönü nedir?

Ruhsal Zeka, Muhammed Bozdağ
Ruhsal Zeka, Muhammed Bozdağ

Görünüşe göre dört maddi kuvvetin yönettiği doğada gerçekte o varsayılan kuvvetlerin ardında gizli gerçek bir yüce Kudretin hâkimiyet eli hükmediyor. O gizli elin tecellilerinin değdiği her yokluk,  güneşin dokunduğu her yeri aydınlatması gibi, anında vücut, anlam ve hayat buluyor.

Biz taş değiliz, hayvan da değiliz. Bu yüzden Ruhsal Zekâ, Rabbimizin hikmetlerini ve yönlendirmelerini bilinçli anlama ve maneviyatımızı etkinleştirme açısından sadece biz insanlara açılmış özel bir kapıdır. O gizli elin hikmetlerini anlayabilmesi itibariyle insanlığımızı farklılaştıran birer yüreğe, vicdana, bilince sahibiz. Ruhsal Zekâ, işte bu yüreğin dilini çözümlüyor bize ve kaderin gizemini kavramamızı sağlayan büyük bir adım atıyoruz bu kitapla…

Neden inancımızın artması üzerimizdeki manevi güç yansımasını arttırıyor ve inancımızı nasıl güçlendirebiliriz? Neden çalışmalarımıza alacağımız karşılığı yaptıklarımız değil de niyetlerimiz belirliyor ve niyetlerimizi nasıl düzeltebiliriz? Neden metafizik gücün derinleşmesi duygularla besleniyor ve güçlendirici duyguları nasıl geliştirebiliriz? Neden hırs belaları üzerinize davet ederken kanaat yolumuzdaki taşları kaldırıyor ve kanaat bilincimizi nasıl besleyebiliriz? İnsanların, cinlerin ve meleklerin ne tür yapıcı ve yıkıcı ruhani etkileşimleri altında kalabiliriz ve yıkıcı ruhani etkiden nasıl koruyabiliriz? İlahi iradenin hayatımıza müdahale şekillerini nasıl algılayıp ayırt edebilir ve Yaradan’a karşı yanlışlarımızı nasıl düzeltebiliriz?

–Bir çocuk apartmanın yedinci katından düşer de nasıl ölmez? Nasıl olur da ölmekten kurtardığınız bir sokak köpeğinin silueti sisli bir günün otobanında bir zincirleme kazadan kurtulmanıza vesile olur? Kalbinize doğması veya bir rüyanın yönlendirmesi nasıl olur da hayatınızın en büyük kararını aldırır size?

Ruhsal Zeka Sözleri
Ruhsal Zeka Sözleri

–Defalarca yaşanan, bildik sebep-sonuç ilişkilerinin dahi gizleyemediği gerçeklerden söz ediyoruz.  Bu tür olayları şans ile tesadüfle, kaza veya rastlantı ile mi izah ettiniz?

–Evreni maddeden ibaret sayan ateistik evren görüşü maddenin metafiziğini kabul etmez. Maddenin davranışlarına doğa yasası, canlının davranışlarına içgüdü deyip geçer.  Ruhsal Zekânın bambaşka bir izahı var!

–Milyonlarca insan ne yaparsa yapsın, hayatları akıllı çalışma planlarından başka boyutların etkisi altında sürükleniyor. En önemli kararlarınız, hayatınızdaki ana rota değişiklikleri metafizik müdahalelerle biçimleniyor.  Gözümüzden kaçan nedir?

–İzahlarına “Hayatta şans, kaza, tesadüf yoktur.” Önermesiyle başlayan Ruhsal Zekâ bilincimizi o gizemli metafizikle buluşturuyor. Hayatımızın maddi sebeplerden çok manevi sebeplerin rüzgârında nasıl sürüklendiğini izah ediyor. Neden birinin tuttuğu altın bile toprak olurken diğerinin tuttuğu toprak altın oluyor. Neden birinin kanatlarına yükselten rüzgârlar esiyor da öbürü keza beladan kurtaramıyor başını? Ruhsal Zekâ ile bir bakıma kaderinizin gizemini keşfediyorsunuz.

–Ruhsal Zeka’ya göre, kâinatın tek bir yaratanı vardır. Yaratan, iç içe perdeler halinde göklerden ibaret bir evren projesi ve içindeki canlılar için sonsuzluk yolculuğu takdir etmiştir. Meleklerin, şeytanların ve çok türlü canlıların da görev yaptığı bu yolculuğun en önemli üyesi insandır.

–Yüce Yaradan tüm canlıları gibi insanı da sürekli takip altında tutar. Her zerre filini yaratır. Her lokmasını topraktan yaratıp ulaştırır insana. Hayatına türlü şekillerde ve sebeplerle müdahale eder. İnsan Yaradan’ın hayatına yaptığı müdahalenin hikmetlerini anlayarak kendine çekidüzen vermek için belli metafizik kanallara muhtaçtır.

–Ruhsal Zekâ bize yedi bölüm halinde yedi metafizik kanal sunar:  -İnanma gücüyle metafizik boyuta açılırsınız. -Niyet gücüyle Yaradan ile samimi bağınızı kurarsınız ve hayatta yaptıklarınızın arkasındaki niyetlerini karşılığını alırsınız.- Duygu gücüyle üzerinizdeki metafizik destek derinleşir. -Israr gücüyle sizin için zaman çizgisine yazılmış nasiplerinize ulaşırsınız. -Kanaat gücüyle tevekkül edenlerin gücüne kavuşursunuz. -Ruhani etkileşim gücüyle, nazar beddua gibi yıkıcı rüzgârlardan arınırsınız.  -İlahi irade gücüyle ilahi takdirin hikmetlerini keşfeden bir basiret kazanırsınız.

–İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça dillerine de çevrilen Ruhsal Zeka, Dr. Muhammed Bozdağ’ın kitapları arasında en çok ilgi gören ikinci kitabıdır.


3-Kitap temin yerleri:

Muhammed Bozdağ kitapları, Babil.com sitesinden elekronik kitap olarak sağlanabilir. Online satış siteleri olarak, Babil.com | Kitapyurdu.com | idefix | nt.com.tr | n11.com | hepsiburada.com |ilknokta.com adreslerinden basılı kitaplar temin edilebilir.  Yurt içindeki ve yurt dışında, bulunduğunuz yere uygun kitap satış noktalarını  şu linkteki adreslerde arayabilirsiniz. 


4-Okuyucu yorumları:

 • ALİ SÖNMEZ: Enerji dolu birisiniz; Teşvik mi edilmek istiyorsunuz..Birşeyler başarma umudunuz var; Ruhunuzun mu yenilenmesi gerekiyor..
  Ya da Herşey sıfırdan mı baslasın diyorsunuz..
  Bu kitap; HUZURUN, BİLGİNİN, SEVGİNİN, İRADENİN, KANAATIN, en önemlisi insanın bu hayatta MADDİ-MANEVİ kişisel sorumlulukların NASIL ÜSTESİNDEN GELİR, sorusuna cevap arıyor.
  Maddi-Manevi gelişimine önem verenlere tavsiye edilir.
 •  Soros: İnanmanın gücünü anlatan eşsiz bir kitap. Kitap 7 kısımdan oluşuyor. Ama genel olarak insanın başarılı olması için bir şeylere karar vermesi, onu yapacağına İNANMASI gerektiğini farklı ve ilginç örneklerle açıklıyor. Kitabı okuduktan sonra kendime karşı güvenim arttı.
 •  AKDENİZF: kitap güzelde ilk başlangıcı çok sıkıcı ama okumaya başladıktan sonra yazarı daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. ama kişisel gelişim adına gerçekten farklı bir kitap
 • Büşra Efe: bu kitap kişisel ve ruhsal gelişim kitapları araasında ruhu çok değişik boyutta almış mesela diğer kitaplar klasik işte kendinize güvenin falan filan ama bu kitap kadere önem vermiş bu benim çok hoşuma gitti hiçbirşeyin tesadüf olmadığı ve herşeyin ilahi bir boyutta incelendiği kitap rn güzel yönü bu ben bu kitapla hayatımı değiştirdim kesinlikle abartmıyorum abartmadığımıda kitabı okuyarak anlayabilirsiniz kitapta bazen çouyorum bazende ALLAHIN VERMİŞ OLDUKLARI KARŞISINDA ŞÜKÜRSÜZLÜKTEN ÜZÜLÜYORUM EĞER BAŞARMAK İSTİYOSANIZ BUNU OKUYUN İNANCIN VE İMANIN GÜCÜNÜN NELER YAPABİLECEĞİNİN GÖSTERGESİ
 • sakinamca: Okunabilecek kişisel gelişim kitaplarından.Dini bir bakış açısıyla yazılmış olması farklı bir boyut kazandırmış.
 • Ruhsal Zeka sözleri
  Ruhsal Zeka sözleri
 • HAMDİ ÇÖREKCİ: kişisel gelişim kitaplarını saçma bulsamda bu kitap okunabilecek kitplardan biri gayet iyi
 • YasinMemoglu: harika bir kişisel eğitim kitabı tekrar tekrar okunup hayatımızda uygulayacağımız davranışlar içeriyor.
 • kamir: yaşam felsefesini olabildiğince açıklayabilmiş bir kitap.Hayata bakış açınızın nasıl genişlediğine şahit olacaksınız.mutlaka her evde bulunması gereken bir kitap.
 • kitabın delisiyim: Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. Sade diliyle başka bir boyutun kapısını açıyor..
 • tbdnc: şimdiye kadar beni ençok etkileyen ve hayata geçirdiğim bir kişisel gelişim kitabı. şiddetle tavsiye ediyorum. hayata başka yönden bakmanızı sağlayan çok yararlı bir kitap.
 • kont23: okuduğum en güzel kişisel gelişim kitaplarından biri ki yazarın diğer kitaplarıda enfesti
 • dimoş: çok heveslı şekılde aldığım bu kitabın ilk bolumu benı hayal kırıklığına uğrattı 2. bolumden sonra haksızlık yaptığımı dusundum harbiden faydalı teşekkür edrim
 • Meczûb: son derece farklı bakış açısıyla hazırlanmış, hangi duaların kabul olunacağını, nasıl dua edilmesi gerektiğini, amacımıza, hedefimize ulaşmak için nasıl bir düşünme sitemi geliştirmemiz gerektiğini anlatıyor. bu kitabı okumadan önce, yazarın “düşün ve başar” isimli kitabını okumanızda fazda olacağını düşünüyorum. ben öyle yaptım.
 • selamikurt07: hocam elinize, dilinize, beyninize sağlık. dövündüm durdum. ben bu kitabı şimdiye kadar neden okumamışım. 215. baskıyla tanıştım. harika bir kitap. azda olsa kitapla haşır-neşir olanlar bu kitabı mutlaka okusunlar. okutsunlar. farkı görecekler. muhammet hocamıza uzun ömürler diliyorum yeni çalışmalarında rabbimden başarılar niyaz ediyorum…
 • Mustafa Tataroğlu: muhammed bozdağ ile ilk defa bu kitapla tanıştım,şimdiye kadar bu kadar etkili bir yazarın eserini okumadım,on tane psikoloğunuz olsun yinede bu kitabın yaptığını yapamazlar,diğer eserlerinide alıp okumayı düşünüyorum, arkadaşlar bu kitap kesinlikle okunmalı.
 • fba76: Ruhunuza okadar güzel ahlakla hitap ediyorki ben merkezcilikten çıkıyorsunuz ve ruhunuzun güzelliklerni keşfediyorsunuz.
 • Özlem Baykara: bir kişisel gelişim kitabı bukadar mı güzel imanla pekiştirilir….ben merkezci kişisel gelişim kitaplarının yapamadığı yüreklendirmeyi ve pozitif düşünmeyi imanı artırarak başarıyor muhammed hocamın elerinden öpüyorum..
 • bağışlar: Kitabı çok beğendim inanç ve güzel niyetlerimizle olumsuzlukları nasıl yeniceğimizi, hayatımızda olmasını isteyipde olmayan bazı olayların bile zamanla hakkımızda ne kadar hayırlı olduğunu fark etmemizi sağlıyor. Herkese tavsiye ederim.
 • B.Şadiye: çok güzel bir kitap 2 kez okudum kendimi bu kitap sayesinde sevdim Muhammed Bozdağ’a teşekkür ediyorum
 • Burak Çağlar: bügüne kadar kişisel gelişim hakkında okuduğum kitapların en iyisi…
 • Firat ÖZLENiR: Muhteşem, harika…! Tam bir arşiv niteliğinde. Kitabı okuyorsunuz, okuyorsunuz.. Ve sonunda sanki başlıktaki yunus balığı siz oluyorsunuz, Kitapta sizi seven el… Okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar.
 • LordMugi: kuşkusuz psikoloji ve kişisel gelişim dalının en harika kitabı kitabın içindeki bilgiler zaten tek kelimeyle mükemmel. ayrıca kapak tasarımıda bir o kadar şık olmuş. kitabın yanında yer alan sözlerde kitaba ayrı bir hava katıyor. kesinlikle alınması gereken bir kitap.
 • Derya1: Muhammed Bozdağ’ın kitabını ilk defa okudum ve akıcı uslübuna,yerinde açıklayıcı örneklerine hayran kaldım.Hayatınızda bazı şeylere yön vermek isteyenler, bu kitabı kaçırmayın derim…
 • tugbaaa123: iki yıl önce bir arkadaşın tavsiyesi ile okuduğum bir kitap ve hayatımda müthiş değişikliklere yol açmış bir kitap. hayatta çıkmaza girdiğinizde ilk yardımcınız bence. benim artık baş ucu kitabım.. kitapyurdundan da sevdiğim bir arkadaşıma hediye aldım.. eminim faydasını göreceksiniz.
 • asmira06: Yoğun ihtiyacım olan bir dönemde hızır misali elime geçen kitabım…Göz yaşlarıyla okuduğumu anımsıyorum çoğu bölümünü ilaç gibi gelmiti.Ardından Muhammed Bozdağın bütün kitaplarını kütüphaneme kattım.Her biri ayrı ayrı değerlidir.Top secret demeyip Allah inancıyla sunması mümkünlüğü çok çok artırıyor.
 • CERALİ: Karşılaştığı zorluklar karşısında çok çabuk pes eden biri olarak bu kitap bana resmen hayat dersi gibi bir şey oldu bir arkadaşım bana hediye vermişti açıkçası uzun zamandır kitaplığımda duruyordu yeni okudum ve daha önce okumadığım için çok pişman oldum günümüzde çok önemsenmeyen hatta hafife alınan RUH kelimesinin önemi ancak bu kadar güzel anlatılır en az bir kere okunması gereken bir kitap
 • OnlinePsikolog: Okuduğum en güzel kişisel kitaplarından birisidir. Bu kitabı alsam mı diye kararsız kalan arkadaşlara kesinlikle alıp okumalarını tavsiye ederim.
 • SUATT1984: kişisel gelişim kitaplarını okumayı sevmem ama bu kitap çok farklı. okuduğum dönemde beni etkilemişti. tavsiye ederim.
 • mustafayasar04: RUha hitap eden insani özelliklerin çok güzel bir uslübla anlatıldığı bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir..
 • fatmasapan: kişisel gelişim kitaplarını okurken sıkılıp yarıda bırakırdım ama bu kitabı sonuna kadar okudum .gerçekten alanındanda çok ustaca yazılmış bir kitap
 • kartal_24: İnsanın başarısı imanla bütünleştirebildiği zaman anlamlı olabileceğini anladım.Ayrıca bütün o ben merkezli kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak daha çok insanın kendisi başarılı olurken etrafındakilere de bu konuda güç vermesi gerektiği çok güzel anlatılmış.Kendimi oldukça iyi hissetmemi sağladı.
 • punkyfunkykişisel gelişimle kalbinizin derinliklerine inip ilahi bir güçle bunu bağlamanızın hiç bir alakası yok. Adı ve konulmak istenen kategorisi kadar saçma bir kitap.
 • sanemcan07: Pek çok kişisel gelişim kitabı okudum. Çoğunda sıkılarak yarıda bıraktım. Nedense bana çok inandırıcı gelmedi. Bu kitap gerçekten çok çok iyi defalarca okuyabilirim. Kişisel gelişim için kalbimizin derinliklerine bakmaya öğretirken dini inançlarımızla da bütünleyerek doğru yönü bulmamıza yardımcı oluyor. Çok beğendim. Kesinlikle tavsiye ederim
 • selvibsky: hocamız kitapta insanı anlatmış. o mükemmel insanı. kendisini keşfetmek isteyenler okumalı.