Hıdrellez geleneğimize bulaşan batıl itikatlar üzerine…

67997

Kitap Satış Noktaları

Dün 70’li yaşlardaki bir teyze, aile hekiminin yanından kızına telefon edip, “Kızım bozuk paralar getirmeyi unutma!” dediğini duyan aile hekimi, sebebini merak eder. Meğer 5 Mayıs Hıdrellez günüymüş ve teyze yıllardır paraları gül ağacının toprağına gömer ve sonra da paraları, cüzdanları bereketleneceği inancıyla akrabalarına dağıtırmış. Bu vesileyle yazımızı yeniden yayınlama zamanı geldiğini anladık.

Hıdrellez günü Allah’ı kaybetme gününe dönüşüyor, farkında mıyız?
5 Mayıs Hıdrellez günü geldi. Bu geleneğe Türklerin İslam öncesi dini olan  Şamanizmden  bir kısım batıl itikatlar sokuluyor. Böylece  yüce Rabbimizin mutlak hakimiyetine olan iman ve bağlılığımızı kaybediyoruz farkında olmadan.

(Alıntı/ Yüreğimde Rabbim, s.117)


İşte bir kısım batıl Hıdrellez inançları

-Hıdrellez akşamı gül ağacının dibine para gömülmesi ve sonra cüzdana konup da cüzdanı o yıl bereketlendireceğine inanmak o yıl boyunca Allah’tan başka bir şeyden bereket ummaktır. Bereket sadece Allah’tan gelir, yolu toprağa para gömmek değil,  iktisat ve helal yaşantıdır ve asla bu şekilde bir beklentiye rahmet edilmez.

Yüreğimde Rabbim
Yüreğimde Rabbim

-Hıdrellez gecesi Hızır’ın bereket vermesi için yiyecek kaplarının, erzak torbalarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılmalıymış. Niye? Böcekler dadansın birileri çalsın diye mi? Gösteriş mi bu? Hızır nasıl bereket verir ve bereket için kapların açık olması gibi utandıran bir tutumla Allah’a muhatap olur mu mümin? Bereket Allah’tandır ve Allah para keselerinin ağzına bakmaz ve Allah’ın rahmeti böyle bir yanlış davranışı yapanı terk eder.

-Gül ağacının altına isteklerinin modelini, maketini yapmalıymış. Bu nedir Allah aşkına? Allah’a ihtiyaçlarımızı maketini yaparak arz edebileceğimizi düşünmek bizi ne duruma düşürür Allah’ın huzurunda! Haram ve günah bu!

-O gün ateş yakıp üzerinden atlamanın nazardan koruyacağına ve günahlardan arındıracağına nasıl inanabilir bir mümin? Ateş yakmak ateşe tapan mecusilerin adetidir. Tek kudret sahibi Allah’tır. Kem gözlerden kendini gizleyerek ve Allaha sığınarak korunur insan ve günahlardan kurtulmanın tek yolu da samimiyetle Allah’a tövbedir.

-Gelin maketi yapıp dala asanın veya balkabağından üç parça çiğneyenin evleneceği kişiyi o gece rüyasında göreceğine bir akıl sahibi nasıl inanır? İnsana rüya gösteren Allah’tır. Böyle yollarla Allah’tan rüya istemek gülünç ve küçük düşürücü değil midir? Allah’ın bize bildirdiği yüce din bu mu? Yarın öleceğinin garantisi yokken ve Allah kimsenin yarın ne kazanacağını bilemeyeceğini apaçık söylemişken nasıl buna inanabiliriz?

-Gelebilecek kötülüklerin Hıdrellez akşamı ekilen yedi fasulye veya nohuta gelmesini dilemek gerekirmiş. Bu ne Allah aşkına? Resmen kötülüğü de ondan korumayı da Allah’tan başkasına atfediyor bu gelenek ve imanı parçalıyor. Fasulye ektin mi diye bakacak Allah ve belayı sana değil de ona verecek öyle mi? Bu nasıl bir Allah inancı? Bunun neresinde Allah inancı? Bu inanç Allah’ı kaybettirir insana. Allah kötülük vermezse vermez, verirse verir ve Allah’ın bir şeye vereceği kötülüğü Allah’tan başkası yok edemez.

Muhammed Bozdağ'dan dualar
Muhammed Bozdağ’dan dualar

-Hıdrellez günü kızların çeyiz sandıklarını açmak bereket getirirmiş, kırlara çıkılıp Hızır’ın ayak izine basılması berekete ulaştırırmış. Allah aşkına, Allah’ın kulu olanv e Allah’ın emrettiklerini yapan Hızır aleyhisselam bu itikatlarda adeta olayları yaratıp yöneten ilah olup çıkıyor.  Allah böyle şekillere bakarak iş yapar mı? Allah’ı çocuk oyuncağı mı sanıyoruz biz?

-Hıdrellez günü kızlara bulaşık yıkattırılmaması, yeşilin dalından koparılmaması, ikindiye kadar çalışılmaması gibi itikatlar… Bunların hepsi yüce dinimizin bildirdiği iman esaslarına apaçık aykırıdır.

Artık Hıdrellezi batıl  uygulamalardan ayıklayarak,  bu şaman geleneklerini sıyıralım hayatımızdan. Artık medya bu batılın reklamını yapıp bilmeyenler arasında yayılmasına hizmet etmeyi  bıraksın. Ne dinimizle, ne akıl ve basiretle, ne zeka ve ne de vicdanla alakası olmayan ve insanı akılsız ve küçük düşüren batıl itikatların yayılmasına artık bir son verilsin. Yeter artık, cehalet çağından çıktık. Kendimize gelelim.


Batıl dilek tutma şekilleri
Batıl dilek tutma şekilleri

Bir düşünelim:

• El açıp dua edeceğimiz, yardım dileyip sığınacağımız Allah’tan başka yaratan var mı?
• Kalbimizin fısıltısını ve derdimizi Allah’tan başka duyup çare verecek mi var?
• Kaderimizi dua ve çabamıza karşı yazdığı nasipleriyle Allah’tan başka bir çizen mi var?

-Kuran apaçık diyor ki Allah’tan başkası hiçbir şey yaratamaz. Allah’tan başkası yaprak bile kıpırdatamaz. Böyleyken Hıdrellez töresine dinimizin doğru yolunu kökten sarsacak itikatlar sokuşturmaktan vazgeçilmiyor.

-“Hıdrellez günü dua ve dilekler kabul olurmuş” deyip dua kabulünü o güne tahsis edemeyiz. Allah sadece o gün değil, gece gündüz her zaman dua bekliyor kullarından ve her zamanın duasının bir kabulü ve karşılığı vardır.

-Hıdırellez dileklerini gül ağacının dalına bağlamak ve bunu yaparken “Yetiş imdadıma Ya Hızır ya İlyas” demek Allah’tan başkasına yalvarmaktır. Allah ise -İstemenin Esrarında- ortaya koyduğumuz gibi, yüce kitabında kendisinden başkasına dua edip yalvarmamızı kesinlikle bize haram kılmıştır.

Batıl dilek tutma şekilleri
Batıl dilek tutma şekilleri

Milyonlarca çiçeği güzel yaratan Allah’ın rahmeti gül ağacında saklı değildir; Allah yüreğimizi gece gündüz ve her yerden duyar. Dahası o yürek yakarışını da zaten en derinden yaratan Allah’tır. O yüreğe yürekten yakın Allah’ı yok sayıp da gül ağacına ne dileği yazıp asıyorsunuz? Allah yüreğinizde yarattığı yakarışı duymayacak da yazdığınızı mı okuyacak? Bunu mu demeye çalışıyorsunuz Allah’a? Ya da Allah’tan başka ilahlardan mı yardım istiyorsunuz ey bu adeti sürdürenler?

Batıl Hıdrellez kutlama şekilleri
Batıl Hıdrellez kutlama şekilleri

-İnsanı bebekten yaratıp rızkını gönderen Allah’a “ya Rabbim!” diye yalvarmak yerine, onun da birer kulu ve kölesi ve emriyle hareket eden Hızır aleyhisselama nasıl hitap edersiniz? Allah yerine başkasına yakarırsak Kuranda hakimiyetini kimseyle paylaşmayacağını söyleyen Allah’ın rahmetini kaybetmez miyiz? “Bana imdat et Allah’ım!” desek ne kaybederiz? Böyle bir yakarış bizim neyimize yetmez ve bundan üstün yakarış mı olur?


-Hızır ve İlyas aleyhisselam efsane kahramanlar değil, Kuranı Kerimde bize anlatılan gerçek kişilerdir. İlyas aleyhisselam bir peygamberdir. Hızır aleyhisselamın onun kardeşi olabileceğine itikat edilse de Kuranı Kerimde adı alenen zikredilmez. Kuran Hızır-İlyas arasında yaşanmış hikâyeler anlatmaz. Fakat Kuran’da Musa aleyhisselam ile o çok ibretlerle dolu yolculuğa çıkan, Allah katından derin ilim edinmiş görevli kişinin Hızır aleyhisselam olduğu kabul edilir.

O yolculukta Hızır aleyhisselam sağlam bir gemiyi yaralamasıyla, masum bir çocuğu öldürmesiyle bunların gizemli hikmetlerini bilmeyen Musa aleyhisselamın tepkisini çekmiştir. Biz Hızır aleyhisselamın Allah’ın insan kaderine dair kimi emirlerinin icrasında vesile veya kudret perdesi olarak görevlendirdiği kimse olduğuna inanıyoruz.

Bu işin felsefesini ve hayata Hızır aleyhisselamın penceresinden bakma becerisini de Ruhsal Zeka kitabımızın ana odağı haline getirdik.

Ey yüce Rabbimiz
Ey yüce Rabbimiz

Bu memlekete, Hızır-İlyas isimlerinin birleştirilmesinden oluşan Hıdr-ellez günü üzerinden, bir yığın batıl inanış törenin içerisinde hala sürdürülüyor. Ey Allah’ın kurtarmak istediği kulları. Allah hakimiyetini asla paylaşmaz ve hakimiyetini bile bile paylaştıranları da asla affetmeyeceğini bildirmiştir. Bütün iyilik ve kötülüklerin, hayır ve şerlerin, nazar ve büyülerin, dua ve bedduaların, nasiplerin ve bahtsızlıkların tek yaratanı ve yöneteni Allah’tır.

Zalime fırsat veren de, zalimi susturan da, mazlumu imtihan eden de, mazlumu koruyan da Allah’tır. Bu yüzden başka hiç bir büyü, tütsü, töre, takı, eşya, obje ne uğurun ne de uğursuzluğun vesilesi olamaz. Böyle bir inancı ima eden en küçük davranıştan, Allah’a azıcık olsun saygısız varsa,  şiddetle sakınmamız gerekir.

Geliniz, batıl töreyi değil Rabbimizi seçelim. Akıl, mantık, vicdan, basiret ve yüce dinimiz böyle batıl inanışlarla bağdaşmaz. Allah’ı kaybettikten sonra daha neyleyelim biz bu hayatı.

Hudrellez günü, ille de isteniyorsa, hiç kutlanmaz demiyorum. Fakat saptırmayalım. İtikadımızı bozmadan ve yüreğimizin merkezindeki tek otorite olan Allah’tan sapmadan ve töreyi dinselleştirmeden, o gün daha çok dua etmekte, yiyecek içecek dağıtmakta engel yoktur. Fakat ne yaptığımızı ve saptırmanın bize ne feci bir maliyet olarak dönebileceğini bilerek ve ilimle yapalım bunu. Dr. Muhammed Bozdağ

166.528 kişiye erişildi
 • Sevinç Pehlivan Hocam malesef halen bu şekilde kutluyorlar birde muhakkak ellerinde ufakda olsa yeşermiş dal parçaları dere kenarlarına ufak taşlarla yaptıkları dilekler ve çizdikleri hayaller umutlar açıkçası bir sürü zırvalık birde akşamıda ateş yakıp üstünden atlanıyor bu ne yaa!

Dr. Muhammed Bozdağ Bunca geleneğin Hızır aleyhisselamla alakası yok. Onun niye var olduğunu sözünü ettiğim o kitapta yeterince açık yazdım, bana daha niye soruyorsunuz.

 • Sinem Özcan Herkesin elbet kendince fikirleri vardır ama bu fikirleri topluma yayarken ayrımcılık yapıp çok uç kutuplar yaratmayın. Bu insanlığa ve inançlara zarardır çünkü insanlar sürekli çatışma haline girer. Bizim dinimiz hoşgörü dinidir her türlü yanlışımızı Daha Fazlasını Gör

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Bu yazdıklarımın yanlış olması o kadar çok kişiyi sevindirecek ve kuzularının gözlerinden öpecekler ki… Ben bütün kalbimle Allah için yazdım ve yazdıklarım, nefisleri ve egoları için değil, samimi yürekleriyle ve sadece Allah için hakkı arayanların yüreğine ulaşabilir, gerisinin gözlerinin önünden sinek vızıltısı gibi geçer.
  Beğen · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 4 dk.

 

 • Meliha Begde Bugün bir yaşlı teyzeden dinledim..Kırk tane taşa kulhuvallah ve bir Elham okur denize atar…Ben isteğimi attım derya ya…Derya göndersin MEVLAYA….DERDİK DİYOR DUANIN SONU YİNE MEVLAYA DAYANIYOR…SABAH NAMAZINDAN ÖNCE DENİZ KENARINA gelinirçoluk çocuk gelir namazı deniz kıyısın da kılardık diyor…Ucu Allah a dayanan gelenekler unutul mama lı bence….Hıdırellez den HIDIRELLEZE DUA ETSEDE fayda fay da…

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ O teyze Allah ile yüreği arasına deryayı koymuştur, farkında değildir. Fatiha yürekten geçtiği an zaten Allaha ulaşmıştır, onu yürekte Allah yaratır. Hadi o teyze cahilliğinden yaptıysa biz niye yapalım? Bilmeden ve anlamadan yapanı Allah şefkatiyle affeder, ama bir uyarıcıya kibirlenip kasten ve inadına yapanın ise kalbi mühürlenir ve onun affı yolu kapanır.
  Beğen · 5 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 24 dk.

 

 • Fatma Kocaali Yaziniza saygım sonsuz…Allahın üzerinde güç yoktur şüphesiz…Dilek tutmalar ve bunlarin gerçekleşmesi tabi ki O razı olmadığı sürece olmazdı..fakat bu tür ufak mutlulukar için yapılan şeylerin dinden uzaklaştırdıgini affiniza sığınarak düşünmediğimi belirtmek istedim..İnsanlığa zarar vermediği sürece…

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Fatma hanım, Kurana göre, eğer iyice ve bile bile sahiplenirseniz sizi cehenneme düşüreceğine inandığım bir yanlış itikada karşı sizi uyarmaktan ve gücümün yetiğince izah etmekten ötesini yapmak gelmez elimden. Benim gibi düşünmek zorunda değilsiniz. Daha Fazlasını Gör
  Beğen · 6 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 17 dk.

 

 

 

 • Muhterem İşgüzar Hocam Allah razi olsun sizden. Bugun keske hocam bu konuya deginse diye icimden gecirmistim.aklimizdan gecenlere cok guzel cevap verdiniz .Ayni fikirdeyim sizinle hocam Sagolun yardim istek dilek adina ne denirse , yalnizca butun kainatin sahibi Yuce Rabbimizden istenir.Allahim istemeden , bilmeden seni incitecek davranista bulunmaktan yine sana siginirim.Affeyle bizi Yarabbi.

 

 

 • Ummu Cicek Hocam bugun ben hizir aleyhisselama KURANDAN YASİN gibi ayeyleri okuyup hediye ettim gunahami girdim cok rics edecem hemen cevaplayin

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Bu benim yazdıklarımdan farklı bir durum. İbadetin temeli doğru niyettir. Niyetsiz namaz sahih değil. Bir başkasına niyet ederek Kuran okumak sevapsıztır ve hatta günahtır. Kuranı alaya almaktır. Dolaysıyla böyle bir niyetle yapılan günah yazılır defteDaha Fazlasını Gör
  Beğen · 3 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 35 dk.

 

 • Belgin Yetkin Biz ne istesek Allahtan istiyoruz saadece Hızır aleyhisselamın eli değsin çabuk olsun diyoruz umutla bekliyoruz bunun nesi kötü Sünnet olmadan çocukları nasıl Eyüp Sultan a götürüyorlardı onun gibi bir şey insanların umudunu kırmayın zaten hayat zor bunlar KINA geceleri gibi eğlenceli Şeyler çok abartmayı hocam insanların zaten mutsuz günleri saadece eğlence hepsi bu ??

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Dedim ya.. Basiret, hayır ve rahmet sadece Allahın nasibiyledir. Huzurun elini Allah’tan başkası mı yönetiyor? Onun eli değerse Allahı aşıp hızlandıracak işi öyle mi.. Aman ya Rabbim… Allah izin vermezse gözünün önündeki nasibi göremez insan. Kıyamet günü bu cevabınızla çıkacaksınız Allah’ın huzuruna. Benim uyarmaktan başka elimden ne gelir? Bundan daha iyi izah etmeye gücüm yetmiyor.
  Beğen · 7 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 39 dk.

 

 • Asuman Reyhan Kurt Sizinle aynı fikirde değilim. Sapma olacaksa kandil gününü bile saptıranlar var. Allah tektir ve biz Allah’tan dileriz. Ancak bu tür kutlamalar halkın birleşme, kaynaşma umudu yeşertme, hayatın sıkıntılarından bir parça kurtulma yani yeniden yaşama sarılma için fırsat günleridir

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Allahı kaybederek milli kaynaşma mı olur? Allahı çiğneyenleri Allahın nasıl kanlı bıçaklı birbirine düşürdüğünü görmüyor msunuz? Toplumumuzu görmüyor musunuz? Kaynaşacaksanız bunu Allaha küfretmeden yapamaz mısınız? O önerdiğim emeğiniz açısından ifacık ama sonuçları açısından yerle gök büyüklüğündeki farka dikkat ederek kaynaşsanız neler kazanacağınıza neden bakmazsınız?
  Beğen · 3 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 31 dk.

 

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ İnsanı cehenneme sadece kibir düşürecek, başka şey değil. Allaha karşı saygısızlık ve kötülük yapma korkusundan alınlarını yere koyup ağlamıyor olmaları düşürecek… O dediğinizin bizim için olmasını çok diliyorum ama merak etmeyin, sizin için söyleidDaha Fazlasını Gör
  Beğen · 2 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 12 dk.

 

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Sizin duygularınızı ve ağzınızdan ö sözlerin çıkmasını o saniyede Allah yaratıyor. Allaha Hızırı elçi yaptırıyorsunuz öyle mi? Allah sizin duanızı yaratırken hızırın hürmetine diyerek yaratıyor ve kendi kendine hızırı aracı mı yapıyor? Siz kimsiniz? AlDaha Fazlasını Gör
  Beğen · 9 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 45 dk.

 

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Teşekkürler. Hakkın farkına varmamız ve kendimizi düzeltmemiz yüce Mevlamızın bize büyük bir şefkatidir. Nice kimse de kibri yüzünden layık olmadığından bu yazıya rağmen kendini düzeltmesine Allah izin vermemiştir.
  Beğen · 1 · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 43 dk.

 

 

 • Dr. Muhammed Bozdağ Bayan o düşünce sizin aklınıza göre öyle… Allahın yolundan çıkmak fiili yani günahı tanımlar, Allah’ı kaybetmek ise o günahların sonucunu tanımlar. Yoldan çıkan yola girebilir, ama Allahı kaybeden artık kaybetmiştir ve o bir cehennem odunu olmuştur. Kalbi mühürlenir ve işi biter. Bizim toplumumuz birisini kazanmak ile birisini kaybetmek kavramlarının ne anlama geldiğini iyi bilir merak etmeyin.
  Beğen · Muhammed Bozdağ yorum yaptı · 27 dk.

 

 • Halise Aylin Hocam çok güzel anlatmışsınız tabik kainatın tek shibi yüce rabbimiz hiç şüphesiz ondan istiyoruz herşeyi ama gerçekten hızır aleyhiselamla yemin ederi karşılaştım çok zor anımda ve hıdırellezde istedigim şeylerin hepsinide verdi nasıl inanmayalım şimdi

 

 

 • Murat Kaya hocam hıdrellezide,nevruzuda bu ülkede kutlayan kişiler malumunuzdur ki onlarında Allah’la,kur’an ile din ile uzaktan yakından ilişikleri yoktur.

 

 

 

 • 5 Yanıt · 4 saat