Toto, loto, kazı kazan, at yarışı oyunu, hepsi kumar günahıdır!

5715

Kitap Satış Noktaları

Geçen haftalarda internette haberlere bakarken, yılbaşı büyük ikramiye haberlerini gördüğüm için, bu sene yılbaşı yaklaşınca bir piyango haberi yapmayı planlıyordum. Eyvah ki, geç kaldım. Çünkü biraz önce biletlerin çoktan satıldığını ve çekilişin bile yapıldığını öğrendim.

Ey kumar oynayan vatandaşlar, neden kendinize, çoluk çocuğunuza acımıyorsunuz? Neden Allah’a asilik etmekten yürekleriniz titremiyor? Piyangodan haram ekmek kazanan on binler kıyamet günü Allah’ın huzuruna nasıl çıkacaksınız? Peki ya piyangodan kazandığı parayla saadeti bulacağını zannedenler! Aile saadetlerini yitirdiklerini, kazayla, belalarla battıklarını görmüyor musunuz? Bir bakın şu insanların çoğunun akıbetine.

Ey müminler! İçki, kumar, dikili (tapınma) taşları ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 90) buyurdu Rabbimiz.

Kumar, tıpkı zina gibi, çok büyük bir günah. Hem Rabbimiz şeytan işi pislik dediği için ve hem de şirk olduğu için çok büyük bir günahtır kumar. Çünkü rızkı veren Allah’tır ve Allah kumarı yasaklamıştır. Kumarcı ise, âdeta bu gerçeğe inanmıyor gibi, şans yoluyla kendisine rızık geleceğini zannediyor ve şansı Allah’ın takdirine ortak ediyor. Allah’a rağmen rızık kazanmak mı olur? Allah rızık vermeyecek de kumar mı, şans mı verecek? Ne büyük manevi felaket! Ama kazananlar var demesin kimse! Allah batıla dalanlara imtihan için, o küçük azınlığı kazanmış gibi gösteriyor; ama çok geçmeden dünyaları da mahvoluyor, ahiretleri de.

İşte bir kumar felaketi haberi: Denizli`nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 40 yıl önce Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak ölmüş.

Kazı kazan, loto, loto, bahisli at yarışları kumardır. Bunların kumar olmadığını sananlar, büyük yanılgı içerisinde… İslam ekonomisi tamamen üretime ve ticarete dayalı bir mantığı getirir. Allah faizden kazanmayı nasıl haram kılmışsa, kumardan kazanmayı da öyle haram kılmıştır. Kumar demek, şans oyunuyla kazanmak demektir.  Kura, oyun veya yarışla kazanan kişi parayı alıyor; gerisinin eli boş kalıyor. Sayısal lotoda ayda sadece 30 kişi büyük ikramiye alıyormuş ve büyük ikramiye kazanma şansı 15 milyonda bir imiş. Böylesine sıfıra yakın bir ihtimale umut bağlamakta zerre kadar basiret var mı?

Devlet Denetleme Kurulu’nun raporunda yer alan bir araştırmaya göre, 2009 yılında vatandaşımızın yüzde 67’si talih oyunlarında şans aramış imiş. Ürkütücü, inanılmaz. Bu kadar çok olamaz. Biz mümin bir milletiz. Bu orana inanamam.

2011 yılı verilerine göre ülkemizde haftada 3,5 milyon kişi şans oyunu oynuyormuş ve 8 milyar dolara çıkan bu pazardan 60 bin kişi geçiniyormuş. Dünya devletleri kumardan yılda 70 milyar dolar kazanıyormuş ve Türkiye kumar sektöründe dünya üçüncüsü imiş.

Korkunç bir tablo bu.  Kumara verilen her kuruş kadar, oradan kazanılan her kuruş da haram. Oradan kazanılan her kuruşla yapılan her iş, zerresine kadar büyük birer günah olarak yazılıyor defterimize. Bunlarla kalmıyor, bu büyük ekonomik günahı işleyen insanlar, çok geçmeden büyük ekonomik musibetlere uğruyorlar. Bu durumun farkına vardığımda liseye gidiyordum ve o zaman kumara asla bulaşmamak için Allah’a dua ettim ve çok şükür hayatımda bir kere dahi piyango ile, kumar ile ilgilenmedim. Kim Allah’tan samimiyetle yardım isterse Allah onu korur.

Allah bizi tövbekâr kılsın. Bizi kumar felaketinden korusun. Kazanma ihtimali sıfıra yakın olan bu haram şans denemesine umut beslemek şirkinden bizi sakındırsın. Rızkın sadece Allah’ın takdiri ve tayiniyle olduğu imanını ve esasını idrak ettirsin. Amin.

Dr. Muhammed Bozdağ