Kıyamet işaretlerinden biri…

1018

Kitap Satış Noktaları

Nasa şimdi kupkuru kum ve taş yığını olan Mars gezegeninde bir zamanlar hayatı desteklemesi muhtemel bir atmosferin mevcut olduğunu söylüyor. Söz konusu atmosferi Güneş patlamalarının uzaya yaydığı yoğun güneş rüzgarları buharlaştırmış hesaplamalarına göre…

Bu bilgiyi öğrenince Yüce Kitabımızdaki şu ayeti düşündüm: “Biz nihayet tüm yeryüzündekileri kupkuru bir toprak haline getireceğiz.” (Kehf, 8)

Öylesine düşündürücü bir ayet ki… Yeryüzündeki her şeyi hem de “kupkuru” bir toprak haline getirmek diyor yüce Mevla. Bu ayet bir mucize, insan aklının keşfedip söyleyemeyeceği bir söz bu. Her şeyin Mars’taki gibi kupkuru olması demek, bütün okyanusların ve nehirlerin toprak üzerinden, yer altından buharlaşıp gitmesi demek. Bu da ancak dünyanın üzerine elma kabuğu gibi serilen ve altındaki hayatı koruma işlevi gören atmosferin buharlaşmasıyla mümkün….

Sanki dünyanın kıyametini tarif ediyor bu ayet… O yıkılıp dağılma her nasıl olacaksa atmosferi de, suyu, buharı, gaz namına her şeyi uçuracak da geride kupkuru toprak kalacak. Mars’ta olduğu gibi… Mevlamız bizi ebedi saadeti kazananlardan kılsın.