Yılgınlığın ilerleyişimizi durdurmasına izin verecek miyiz?

1373

Kitap Satış Noktaları

 

Hırs, acelecilik, ben olgunlaştım zannı, ne yapabileceğini bilmemek, hayalcilik ve yetenek geliştirmenin değerini kavramamak insanı çökertir. Tüm bu engelleri sabırla çalışarak aşar insan. Gerçek anlamda başarmanın duaya eşlik eden ısrarlı ve sabırlı çalışmaktan başka bir yolu yoktur.

Karıncanın bile ölümüne çırpındığı yeryüzünde “başaramıyorum” deyip yılmak ve vazgeçmek mümine yakışmaz. Basiretli insan gerekirse hedeflerini değiştirir ve yine azimle çalışır.  Başarmak ve ilerlemek için mücadele edeceğiz. Benim  başaramadığım kıvrandığım, uykularımı kaçıran, saatlerimi alan bir sürü mesele var. İnsan tüm gücüyle mücadele eder ve yeterince samimi mücadele ettiği ortaya çıktıktan sonra Allah bir yerden bir çözüm lütfeder. Ne kadar çok çaba varsa o kadar çok sonuç olacaktır.

Ölümüne mücadele edeceğiz. Doğru kitapları okumadan, okumayı hayatımızın  birinci meşgalesi haline getirmeden hayatta anlamlı hiç bir şey başarmamız mümkün değildir. Cehaletin sonu ancak terörist olmak veya zalim ayaklar altında sürünmektir. İnsanı bebeklikten olgunluğa taşıyan biricik değer ilimdir ve bunun biricik yolu da hakkı ve basireti kazandıran doğru kitapları bulup okumaktır. Şeytana yaklaştıran kitaplarlardan kaçınmaktır. Kesinlikle kimse aksini yaşarak bir şey başarmayı ümit etmesin. Hak için zahmet etmeyen batılın bataklığında bir ömür boyunca inler!

Şansın, gaspın peşinde koşan akıbet yüz üstü serilir ve kendini kandırır. Allah, indirdiği ilk ayetin emrine uymayanlara, yani Yaradan Rabbinin adıyla ilim edinmeyenlere (Alak,1)  anlamlı bir başarı vermeyecektir. Allah’ın Kur’an’da tarif ettiği seçkin kullarının özelliği, onlara ilim ve hikmet vermesidir. İlimsiz ve hikmetsiz kalarak insan ne Allah’ın doğru yolunu bulabilir, ne de doğruyu yapabilme cesareti geliştirebilir. Siz ve biz hepimiz bu ilme erişmenin mücadelesi içinde olacağız. Televizyon dizilerinin, bilgisayar oyunlarının ve dedikoduların değil… #muhammedbozdağ #düşünvebaşar #yüreğimderabbim