Besmele ile başlamak vicdanımızı sevapsız işlerden soğutur.

2982

Kitap Satış Noktaları

Her ne işe başlarsak anahtarımız besmele olsun. Güne besmeleyle başlayalım. Besmeleyle uyuyup, besmeleyle uyanalım. Allah’ın samimi kullarına en yaraşır edepli davranış, işlerine yaratan Allah’ın adıyla başlamalarıdır.

besmele ağzımızdan çıkan bilinçsiz bir söz olmasın. O mübarek sözü söylemek büyük bir şereftir, büyük bir saygıdır ve gerçek bir imandır Rabbimize. Onu uyanık bilincimizle ve yüreğimizle söyleyelim. Onun lafzıyla yetinmeyip manasıyla başlatalım işimizi.

Bilgisayarın başına besmeleyle oturalım mesela… Rabbim, senin şefkatli adınla geçtim bu ekranın karşısına… Böyle deyince bu ekranda şer işleyebilir misin? Şeytan çöker yüreğine ve sana besmeleyi söyletmemeye çalışır. Söyleme ki filan günahları daha rahat işleyesin. diye ikna eder.

Besmele insanı haram işlere başlamaktan alıkoymakla kalmaz; hayırlı işin baştan sona tamamını bir ibadete dönüştürür. Madem ki Allah’ın adıyla başladın, hayra niyet ettin demektir bu. Allah kendisinin yüce adıyla etiketlediğiniz işinize rahmetiyle yardım eder. Madem ki o hayırlı işe Allah’ın adıyla başladın Allah o işinizi sahiplenir. İşinizin sonucu ne olursa olsun, kaderinde nasıl bir sonuç dilerse dilesin, onu güzel niyetinizle meyvelendirir ve onu kat kat değerli bir sevap olarak amel defterinize yazdırır. Bu ne büyük bir hazine kapısıdır böyle…
Rabbimiz, şeytandan sana sığınıyoruz. Her hayırlı işimize senin yüce adınla başlıyoruz. Kabul buyur.  Muhammed Bozdağ