Amaçlarına ulaşamayan kişinin kafa karışıklığı…

4172

Kitap Satış Noktaları

-Kötü niyet beslemiyorum asla. ama benim istediklerim neden olmuyor. Ben de bunu istiyorum, çevremdekilerin oluyor da benim niye olmuyor bende iyi niyetliyim düşüncesi içersindeyim. uzun zamandır isteyiş bekleyiş içerisindeyim ama hiç bişey değişmiyor! artık istemenin umut etmenin bi anlamı olmadığını düşünüyorum. inanarak duâ da edemiyorum artık çünkü inancım kalmadı. bişey yapmak istemiyorum, nasıl olsa bir anlamı yok diye.

-İsteklerinizin neden olmadığının cevabı sorunuzun içinde gizli… Amaca ulaştıran yol, -makul amaçlar edinmeye, -yürekten dua edip, -amaç için basiretlice ve azimle çalışmaya bağlıdır.
Bir şey yapmak istemiyorum diyorsunuz. İnsanın isteklerinin olmamasının baş sebebi gerekeni yapmaması, hakkıyla, yeterli akılla, basiretle, azimle, dua ile yapmaması veya akıllıca basiretlice şeyler istemeyi öğrenmemesidir. Tüm bunlar gelip ilme ve yeteneğe dayanır. Allah’ın aciz bıraktığı bir mazlum çocuk gibi değilsek, yattığımız yerden ağlamakla bir şey olmaz.
O çevredeki bir şeylere ulaşanlar eğer imtihan gereği geçici bir kazanım değilse mutlaka çabalarıyla, ilimleriyle o şeylere ulaşıyorlar. Yapmamız gereken benim neden olmuyor demeden önce ben nerede yetersiz çalışıyorum deyip yine sorunu kendi çabamızın yetersizliğinde aramamızdır. Allah da arayanın  iki dünyası da kararır. Allah insana ancak çabasının karşılığını alacağını bildirmiştir. Benim de hayatımda istediğim halde olmayan dünya kadar şey var. Eminim ki sizin isteklerinizden de fazladır. Tüm dünyaya hitap eden ama gücümün hiç yetmeği, aciz kaldığım istekler. Olmuyor, çünkü yeterli yeteneğim yok. Maddi imkanım yok, yeterli basiretim veya çalışma azmim ve adanmışlığım yok. Elin Amerikalısı başarıyor da ben başaramıyorsam bunun biricik izahı budur.

Allah sebeplerine hakkıyla başvuran kullarına layığıyla karşılık veriyor. Öyleyse şu işler neden olmuyor sorgulamasıyla zaman kaybetmemek gerekir. İnsan önce başarabildiklerine kanaat edip şükür ve sabır içerisinde olmayı öğrenmelidir. Sonra da birkaç adım ileri geçebilmek için, benim hedeflerim nelerdir. Bunları nasıl netleştirebilirim ve bunlara ulaşmak için en akıllıca stratejiler nelerdir? Üzerime düşenleri yapmaktan korkuyorsam da korkularımı nasıl yenerim diye düşünmek ve gerekeni yapmaktır. Elalem haftada birkaç kitap okurken bizim en büyük sorunumuz yılda birkaç kitap okumaya erinmemiz ve okuyorsak da aşk meşk macera ile oyalanmamızdır.

Kimse yatığı yerde gevşek ve uyuşuk bir çabayla iyi sonuçlara ulaşmayı ummasın. Boş boş televizyon izlemeye, gereğinden fazla uyumaya ayıracak zamanı olan insan niye şuna buna ulaşamadım demesin. Bunu demesi için her saniyesini akıllıca ve basiretlice kullandığından emin olsun önce. Biz Düşün ve Başar kitabında motivasyonu, başarma stratejelerini, Zihinsel Şifa kitabında enerjimizi tüketen unsurlarla mücadele yollarını, Ruhsal Zeka kitabında başarımızı engelleyen veya önümüzü açan manevi faktörleri, İstemenin Esrarı kitabında duaların kabul ve ret sebeplerini yazdık ki, büyük amaçlar için çalışan dostlar bu hikmetlerden haberdar olsun. Siz bunları ve benzerlerini araştırdınız mı Allah’a dua hakkında bu yok edici düşünceye varmadan önce… #muhammedbozdağ #düşünvebaşar #istemeninesrarı #ruhsalzeka