Kul hakkı yiyerek kurtulabilir mi insan?

1152
Mantarda yansıyan ilahi güzellik...

Kitap Satış Noktaları

Her türlü günahtan tövbeyle, pişmanlıkla kurtulabiliriz ama kul hakkından kazınmanın önemini ne kadar konuşsak da niye çoğu kalplere işlemiyor? Bu konuyla ilgili olarak şöyle dertleştim bir arkadaşımla:

-Allah korusun, ben de günahkar bir kulum, ama hem kendimi temizlemeye ve hem de çevreme dinimizin emrettiği güzel ahlakı anlatmaya çalışıyorum. İnternette, sosyal medyada kalabalık insanlara yüce dinimizin güzel ahlakını ve kul hakkından kaçınmanın önemini anlatan yazılara kalabalıkların tepkisi cılız kalıyor.   Yazılanlardan ders alıp kendilerini toparlamak yerine, “Maşallah, sizin gibi erkekler de var!” tarzında, alay eder gibi tepkiler geliyor bir de. Üzülüyorum.

-Hocam, Allah günahlardan korusun.  Ama sen tertemiz günahsız olsan da sözün bazı yüreklere işlemez. Niye diyeceksin? Külliyen haram yiyoruz da ondan. Kanına haram bulaşana öğüt boş, nefes tüketmek boşuna!

-Etme kardeşim! Böyle toptan kahrolup gidecek miyiz? O kadar toptan olabileceğini düşünmekten ürperiyorum, çok temiz insanlar var, ama korkuyorlar, pısırık davranıyorlar, hakkı sahiplenip savunmaktan geri duruyorlar. Yapayalnız kalıyoruz.

-Hocam,  üzgünüm. Tarihteki nice büyüklerimiz de yapayalnız kalmadı mı? Onlar bile kalmışsa siz haydi haydi kalırsınız. Niye böyle? Çünkü o millet konuşunca adaletten, kul hakkından, dürüstlükten dem vurur. Hocalar, hatipler filan da öyle öğüt verirler. Lafa gelince hepimiz meleğiz. Ama sen bir de menfaat gösterme ona, bak o zaman nasıl bir götürme yolunu bulacak.

-Bak mesela, öğretim görevlisi kendisine ders yazdırıyor, müdür adamlarını kayırıyor, çevresine ders yazacak ve fazla ders parası kazanılacak ya! Oradan bile nasıl para kazanabileceğinin hesabını yapıyor. Ücretli nöbetlerde, fazla mesailerde, iş vermelerde kayırmalar alıyor başını gidiyor.

-İmam, hocam imam. Bizim köyün imamından gördüm. Vakit giriyor ezan okuyan yok. Hoca nerede, çarşıda? Kardeşim sen hocasın ve devlet sana o beş vakit ezan için, orada o görevin için maaş ödüyor. Kimden izin aldın? Sen kaytararak onu okumadın mı, maaşının o kısmı sana haramdır. Sen hocasın, sen bile haram yersen senin nasihatin kime tutar?

-Öğretmen misin? Zil çaldıysa kardeşim, derse kaç dakika geç girersen o kadar dakikanın maaşı sana haram! Memur musun, ne kadar geç gider ve erken çıkarsan çoluk çocuğunun boğazına o kadar haram katıyorsun. Muhammed Bozdağ