Devlet bittiğinde millet de beraberinde biter. Allah milletimizi korusun!

1782

Kitap Satış Noktaları

Devlet millet demektir. Devlet milleti ve millet de devleti yaşatır. İkisinden birisi çökerse ikisi de çöker. Her ikisi de yaşatacak yegane güç kaynağı ahlak ve adalettir. Bir toplumda ahlak ve adalet çökmüşse o toplum can çekişiyordur. İlerlemiş bir çöküntü ise tüm dokulara sirayet etmiş kanser gibidir.  Devletini kaybeden bir milletin tüm varlık güvencesi kaybolur.

Bir devletin yöneticileri basiretsiz, eğitimsiz, adaletsiz, kişiliksiz ve çıkarcı olursa… O devletin milleti de sorumsuz, vefasız, ilgisiz, eğitimsiz ve ahlaksız olursa…  O milletin de devletin de ömrünün sonuna geldiğini gösterir bu tablo. Çok üzücü… Yüce Allah’ın kanununa göre devletler ve milletler de belli şartlar ve sebepler altında ölür. Kalıntılardan arta kalanlar sağa sola sığınmaya çalışırken çok can yakıcı kayıplar yaşanır. Biz şu anda son derece hastalıklı bir toplum haline geldik. Büyük bir uçurumun kenarındayız ve toplumsal hastalıklarımızı tedavi yönünde ortalıkta, ne sivil toplumda ve ne de kamu alanında basiretli tedbirler göremiyorum.

İşi işleyen Devlet mekanizması çoklarının umurunda değil. Batarsa batsın. Altında tüm çocuklarınız ve geleceğiniz kalacak. Kalırsa kalsın. Her şeyinizi kaybedip yabancılara esir olacaksınız, kadınlarınızı kızlarınızı koruyamayacaksınız. Olsun. İşte böylesine kör bir öfkenin ele geçirdiği kitlelerle birlikte yaşıyoruz şu an. Bir nesil yetişiyor ki hem her şeyi bildiğini sanıyor, hem de olup biten hiçbir şeyden haberi yok. Felaket yıllarca geliyorum derken o ancak başında patlayınca farkına varıyor yarım yamalak. Edep bilmez. Büyüğe saygı bilmez. Güya özgüvenli yetiştirelim derken binlerce asi evlat, yani terörist adayı yetişiyor okullardan… Ana babasına saygısız, yabancı büyüklerine dahi durduk yerde laf atmaktan çekinmeyen kitleler geliyor arkadan. İnanamıyorum, nasıl görmüyorlar, nasıl göz göre göre izin veriyorlar bu çöküşe…

Ben bu acı tabloyu dile dökmekle birlikte yine de tüm duam ve yakarışım şudur:

  • Milletinin birlik beraberlik içinde olduğu,
  • Esaret yerine milli iradenin hâkim kılındığı,
  • Adaleti hızlı ve adil işleyen,
  • Kamu yönetimi liyakate dayanan,
  • Halkı üretken, tasarruflu,
  • Sokakları temiz, mimarisi estetik,
  • Eğitimi yenilikçi, ilerleyici,
  • Sosyal ortamını huzurun ve barışın yönettiği,
  • Ezanları gürleyen, camileri dopdolu,
  • Ay yıldızlı bayrağı coşkuyla dalgalanan,

Güçlü Türkiye ikliminde barış içinde yaşamayı diliyorum.