Piyango bileti almakla kapanıyor helal nasipler!

0
1573
Cami önünde kumar kuyruğu

Allah’a isyan kuyruğu, hem de şu güzelim cami önünde…

Ey Müslüman, sözde Allah’a kul görünüp de özde şeytana kulluk edenlerden olma.  Yaşadığın toplumdaki bütün herkes şeytanın izinden koşuyorsa, sen tek başına da kalsan ters yönde koş, ahiretini ateşten kurtar.

Allah bize, “Ey müminler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Maide, 90) diye buyurmadı mı?

Kumar kuyruğuna koşmakla meleklere ne anlam verdiğini biraz düşün: Müslümansın, ama Allah’ın ayetine iman mı etmedin? İman ettin de Allah’ın emrini mi umursamıyorsun? Şansın sana da çıkabileceğini kalbine fısıldayan şeytana kulak mı verdin? Şans diye bir şeyin var olduğuna inanarak Allah’ın mutlak hakimiyetine ortak mı koşuyorsun?

Mümin şansa, tesadüfe nasıl olur inanır da tevhidi çiğner? Allah’ın emri ve izni olmadan yaprak mı kımıldar? Allah hiç zar atar mı? Allah hiç şansla, rasgele, tesadüfle kader yaratır mı?

Şansa inanmıyorsan, kumar kuyruğunu büyüten “ya kazanırsam” umuduna koşman niye? Kumardan kazanmayı Allah’tan umuyorsan, Allah’tan şeytanlık beklemek çok daha korkunç!

Satın aldığın o biletin Kurandaki adı şeytan pisliğidir. Şeytan pisliğine para verip de Allah’tan bir kurtuluş mu umuyorsun? Diyelim ki Allah seni o pislikten para kazanmakla imtihan etti. O paranın her kuruşuyla cehennem çukurunu derinleştireceğini anlamıyor musun?

Büyük ikramiyeyi kazanması on milyonda bir ihtimal olan bir teyze, kazanırsa ilk önce cami yapacağını söylemiş. Şeytan pisliğiyle cami yapmayı düşünebilmek bile dehşet verici! Bu cehaleti bu ülkede hangi eğitim üretti? Bu kadar okul, bu kadar cami, bu kadar imam, bu kadar dini yapı, bu kadar Diyanet teşkilatı varken, böylesine dehşetli bir cehalet nasıl var olabilir?

Şu kumar kuyruğuna bakınız… On milyonlarca insanımız kumar oynuyor. Büyük ikramiye kazananların önce eşlerini boşadıklarını, kötü yola düştüklerini, dostlarını kaybedip yapayalnız kaldıklarını veya bir cinayete kurban gittiklerini inadına görmüyorlar.

“Ülkeyi krize sürükleyenler, bizi aç, fakir bırakanlar utansın.” laflarıyla suçu kimseye atamazsınız. “Başka çarem yoktu.” diyerek de sadece kendinizi kandırırsınız. Allah kumarla kurtulmak gibi bir çare yaratmamıştır. Allah kimseyi derdinden kumarla kurtarmamıştır. Kumar, kazananlara da, kaybedenlere belaların yağmasına sebep olan bir büyük lanettir, bir şeytan pisliğidir.

“Oynadık kumarı, olan oldu bir kere, Allah affedicidir.” mi diyorsun ey Müslüman! Allah’ı mı kandıracaksın? Allah’ın gözünden el çabukluğuyla kaçırıp bir şey mi kazanacağını sanıyorsun?  “Sakın sizi şeytan Allah’ın affına güvendirerek kandırmasın, dünya ile sizi aldatmasın.” (Lokman, 33) buyruğunu mu unuttun? Allah senin kumar oynamanı görmezden mi gelecek? “Olan oldu, artık affettim, kazandığın kumar parasını güle güle yiyebilirsin.” mi diyecek sanıyorsun?

Şeytanın “ya kazanırsan” fısıltısına neden kanıyorsun ey Müslüman! “Şeytan söz verir, ümitlendirir; halbuki şeytanın verdiği söz aldatmacadan ibarettir.” (Nisâ : 120)

Kıyamet günü milyarlarca insan yığını, dirilip toplandıkları mahşer meydanında hesabın başlamasını beklerken, Allah’ın yerleri ve gökleri titreten nidası duyulur: “Ey suçlular, siz diğerlerinden ayrılın bugün!” (Yasin, 59) Suçlular hesaplarını vermek üzere kalabalığın içinden tek tek toplanıp götürülürken, feryatla yalvarıp yakarmaya başlarlar. Allah onlara şöyle karşılık verir:

“Ey ademoğulları, Ben size, ‘şeytanın yoluna uymayın, çünkü o size kesin ve kararlı bir düşmandır. Benim yoluma uyun, doğru yol budur.” dememiş miydim?” (Yasin, 60-61)

O halde ey Müslüman, Kur’an’ın sadece kapağına değil, içinde emredilenlere de iman etmişsen, titre ve kendine gel! Bütün bir milletin aksini yapmak zorunda kalsan bile şeytanın yolundan kaç. Herkesin yolunun tersine gitmen yüzünden fani dünya hayatın batsa bile, ebedi ahiretini kurtarırsın.

Unutma ki, rızıkların sahibi olan Allah’a ortak koşan yollarla nasip arayan, nasiplerini kapatır. Tüm nasipleri belirleyip lütfteden Allah’ın bize emri nasiplerimizi helal ve meşru yollardan aramaktır. Haram yollara başvurarak ilahi rahmeti kendisinden uzaklaştıran mümin, kendi geleceğine yazık eder.

O şeytan pisliği bileti satın aldıysan, hemen onu yırt, yak ve tövbe et. Eğer o pislikten para kazandıysan, asla gidip alma, aldıysan, hemen kimliğini gizleyerek o parayı bir fakire ver ve Allah’ın işlediğin günahı affetmesini dile. Eğer o pislikten bir şey satın alıp yediysen, hemen kus. O pislikle bir ev satın aldıysan, o evde bir gece bile uyuma. O pislikten eline ne geçtiyse, ölümden kaçarcasına elinden çıkar. O pisliğin bulaştığını bildiğin camide namaz kılma.

Bunları yaparsan, Allah’ın sevgisi, rahmeti ve şefkati seninle, ailenle, sülalenle olsun. Bunları yaparsan Allah seni yerde ve gökte şereflendirdiği kullarından kılsın. Bunları yapmazsan, kıyamet günü yaka paça tutuklanıp götürülmeye hazırlan. Dr. Muhammed Bozdağ